Gjakmarrja e fiseve qe vazhdon ende…

Gjakmarja e fisve qe vazhdon ende …

Lufta 20 vjecare mes fiseve Kola Dedja Xhetani Canameti Koca edhe shume te tjere.ka nxjerr nje balance lufte me me eleminimin fizik te gjith burrave te shtepis familja qe ka pasur bilancin me te madh esht ajo e fisit kola. Ne korrik te 97 ka mbetur te vrare Fiqeri Hakik kola. Dhe fari Sali Kola.. 26..06 te vitit 2000 eleminohet ne menyre sadiste Medi Hakik kola ne nje distance shume te afert me shtepin e fisit Kola dhe kusheri I tij Sajmir Tusha kur agresoret kan qen te maskuar ne identitetin e policise. Per te mos mjaftuar me kaq 8 muaj me vone me 11 shkurt 2001 eleminohet fizikisht nje tjeter antar I familjes kola altin sali kola…nga fisit kundershtare ..ne 12..03 ..2003 eleminohet nje tjeter person ne familjen Kola. Hakik Kola.nga persona fiseve kundershtare. Sikur te mos ishte e mjaftueshme te gjith ato eleminime fizike ne familjen Kola. Me 5 maj te vitit 2011 pran ish godines se shikut..qellohet me arme zjarri drejt shtetasve Ismet Hakik Kola dhe Bashkim Dervishit..nga ne 16 vjecar I familjes Dedja .kur keto te fundit mbeten te plagosur rende dhe ne gjendje fatale per jeten. Incidentet kan qen te shumta edhe ne vazhdimim por pa victima gjat kesaj periudhe. Fakte per keto rezultojn edhe ne komisarjatin e burrelit ku per gjith keto ngjarje ska asnje te ndaluar ose procedohet penalisht.ngjarja me e fundit shenohet me 3 tetor te 2016 rreth ores 21qellohet me arme zjarri drejt banes se shtetasit Ismet Kola &Sali Kola ku brenda ndodheshin gra edhe femije ku fatmirsisht ka pasur vetem deme materiale dhe Jo viktima .pasi burrat e mbetur jetojne ne emigrim .si arsye per tu mbrojtur nga gjakmarrja qe.me sa duket gjakmarrja po I kalon kufijte kur qellohet mbi femij dhe gra. ….I ka humbur dhe rregullat e Kanunit.Si do te shkoj fati i ketyre familjeve ? A do te kete nje zgjidhje ?Keto dhe shume pyetje po bejne cdo dite e me shume dramen familjare te rendohet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *