Poezi

 

Nga  Fiqirete Kukli

 

Mosmirenjohesi eshte qenia me e poshter!

E pashe te lodhur pa ngrene te etur
E mora per dore dhe buke i dhashe
E shihja me admirim tek hante i heshtur
E ndajme bashke buken i thashe

Pasi hengri e piu ato qe deshi
As faleminderit e as ne sy s’me pa
Pastaj me te mirat qe i bera qeshi
E me shau e cfare s’me tha

 

 1. Rimini!!
  Ky qytet tashme me adoptoi
  E si vendlindja me duket ai
  Nuk kujtoj c’perralle me tregoi
  Si me mashtroi nuk e di

Ja kerkoj kete c’do mengjes
e c’do mbremje ja kerkoj
Me bukurine e mahnitshme me buzeqesh
E une mashtrimin e harroj

 

 

3. Fiqirete Kukli

9 orë ·

Ah rinia jone e bukur
Iku shpejt e nuk u ndje
Tani kujtimet flutur
Ndonjehere na cojne atje!

 

 

 1. Syte po mbyllen
  E une nuk dua te fle
  Dua sa me te gjate ta
  Kem diten.
  Nate te mire miq!

 

 

 1. Dashuria ime e dashuria jote
  Te ndryshme ishin deri ne pafundesi
  Per fat qe ndodhi keshtu
  Sepse nuk do arrija asnjehere, tè tè njihja ty.

 

 

 1. Kush thote qe kafshet nuk kuptojne
  Binka ime e kupton shume mire
  Kush e do e kush jo! Atyre qe e duan ajo ju ben feste
  Ndersa atyre qe nuk e afrojne ajo nuk i kafshon
  Sic bejne njerzit se ti mundohesh

te shohesh punen tende,ajo vec largohet ngadale
Ajo nuk flet, por syte e saj flasin shume
Mua me jep shume, pa kerkuar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *